HUDební ARchív

je internetová databáze zaměřená na hudební produkci československých a následně českých
a slovenských interpretů, skupin a orchestrů od nepaměti až do současnosti.

 

Úvodem

Říká se, že na Internetu je všechno. Jako velký fanoušek muziky jsem postupně zjišťoval, že alespoň co se týče české a slovenské hudby, to zdaleka neplatí. Buď informace chybějí úplně, anebo je k jejich získání potřeba hodně času a trpělivosti a stejně si u nich nakonec nejste jisti hodnověrností. Proto ve mně postupně zrála myšlenka na vytvoření přehledné hudební databáze na Internetu, něco jako mají filmoví fanoušci v csfd.cz, nebo knihomolové v cbdb.cz. Tak vznikl nejdříve projekt CZmuzika.cz a SKmuzika.cz, který se ještě do konce roku 2011 přejmenoval na výstižnější HUDAR.cz. Tedy (snad) lépe zapamatovatelnou složeninu z hlavního záměru projektu - vytvoření internetového HUDebního ARchívu.
     Nejdřív mělo jít o pouze rockovou a folkovou databázi nosičů (to hlavně poslouchám), ale záhy bylo jasné, že pokud má být databáze opravdu dobrá, musí být ucelená a vyčerpávající a pak také nemůže dělat rozdíly mezi styly. Zvlášť, když hranice mezi nimi se někdy hledají opravdu těžko (viz renomovaná encyklopedie Československý rock na gramofonových deskách), a když stejně mnozí interpreti mají za sebou divoké rockové mládí, zklidňující popový střední věk a pohodové countryové stáří. Hudar nebude jen multistylovou databází, ale i "multinosičovou" - hudbu dnes totiž netvoří pouze zvukové nosiče (LP, CD, MC), ale stále častěji už i obrazové (DVD), a bezesporu k hudbě patří i knihy, publikace a další tištěné materiály. Tohle všechno byste tady tak měli najít.
     Více než rok jsem jen schraňoval všechno potřebné, hlavně nakupoval a vymeňoval, pak donekonečna třídil a řadil. Při tom se seznamoval s dalšími hudebními sběrateli, prodejci a kumštýři, kteří mi další věci půjčili, případně některé poznatky doplnili, rozšířili, ale i vyvrátili. No a koncem roku 2011 jsem konečně udělal ten první a nejdůležitější krok. Pomalu, ale o to s větší jistotou, že to bude stát za to, jsem "rozjel" internetovou databázi české a slovenské hudby.
     Zde je "novorozeně", které dostalo jméno HUDAR.CZ, a bude vlastně záležet i na vás, jeho čtenářích, aby se z něj postupem doby stal pořádný "chlapík". Aby totiž opravdu platilo, že na Internetu (aspoň z oblasti české a slovenské hudby) je všechno.

Martin VACEK, editor (leden 2012)

 

Obsah

Hlavní náplní databáze jsou informace o produkci hudebních nosičů - počínaje vinylovými deskami (SP, EP, LP) přes magnetofonové kazety (MC), počítačové disky (CD) až po videa (VHS) a digitální obrazové disky (DVD). A to jak o oficiálních, tak také o neoficiálních počinech (dema), potažmo o samizdatových či dokonce pirátských vydáních.

Vedle zvukových a obrazových nosičů jsou v databázi rovněž informace o vyšlých publikacích a knihách věnovaných českým a slovenským interpretům, časem by se zde měly objevit také obsahy různých hudebních časopisů, bulletinů a fanzinů. 

POZOR! Reprodukce obalů a nosičů slouží pouze k úplnému zdokumentování diskografie, bibliografie a biografie každého uvedeného interpreta a mají pouze informační charakter.

 

Nabídka

Hudební databáze HUDAR se začala prvními informacemi zaplňovat v posledních dnech roku 2011 a jedná se čistě o soukromou iniciativu fanoušků české a slovenské muziky, financovanou z osobních zdrojů zřizovatele a spravovanou a budovanou s nezištnou pomocí jeho přátel, kamarádů či podobně spřízněných duší.

Tímto se také nebráníme pomoci a iniciativě těch, kteří by se chtěli na vybudování hudebního archívu české a slovenské scény na Internetu podílet, budeme rádi i za byť jen poskytnutí hodnověrných podkladů (publikovatelné skeny obalů apod.) k zaplnění "bílých" míst v diskografiích interpretů. Zájemci pište prosím na hudar@atlas.cz.

 

Harmonogram

1. fáze: naplnění databáze informacemi o vinylových singlech ze sbírky (přibližně do konce roku 2012) plus pravidelné doplňování diskografií SP s pomocí sběratelů a prodejců nosičů. Předpokládané plnění - A (leden), B, Č (únor), C, D, E (březen), F, G vyjma Gott, I (duben), H, CH, J (květen), K, L (červen), M, N (červenec), O, P (srpen), R, S (září), S, Š (říjen), T, U, W (listopad), V, Z, Ž (prosinec), Gott (leden 2013). Průběžně zpracovávání MC kazet ze sbírky.

2. fáze: po celý rok 2013, plnění databáze informacemi o vyšlých LP. Průběžně zpracovávání MC kazet ze sbírky.

3. fáze: po celý rok 2014, plnění informacemi o vyšlých CD a DVD.

4. fáze: aktualizace databáze k roku 2015, plnění informacemi o knihách, publikacích, časopisech a VHS.